Pony with care My Little Pony: Make Your Mark Chapter 2 was just released, so remember to tag images of/about the latest episodes with the appropriate tags
Interested in advertising on Derpibooru? Click here for information!
Ponida Palace Discord

Derpibooru costs over $25 a day to operate - help support us financially!

Description:

safe1922209 artist:bobthedalek1013 starlight glimmer54094 sunburst7794 trixie73395 pony1269607 unicorn421627 atg 2022757 bipedal42466 bipedal leaning2198 blaze (coat marking)2528 clothes541117 coat markings8308 dialogue77184 facial markings3633 female1557118 halo2105 horns8180 inconvenient trixie348 leaning4351 male442731 mare589634 newbie artist training grounds7346 open mouth188064 open smile13263 pitchfork311 robe4207 shopping cart183 shoulder angel235 shoulder devil251 simple background481589 smiling316228 socks (coat markings)4849 stallion141630 trio14980 white background123869

Comments

Syntax quick reference: **bold** *italic* ||hide text|| `code` __underline__ ~~strike~~ ^sup^ %sub%

Detailed syntax guide

Barry Tone
My Little Pony - 1992 Edition
An Artist Who Rocks - 100+ images under their artist tag
Artist -

Needs to know Hebrew.
Remember that Andy Griffith Show episode where Aunt Bee buys a freezer full of cheap Beef or Steak (I forget which) and then doesn’t have a place to store it.
But then again, I just got done buying discounted Organic Frozen Yogurt; about $75 worth (75 pints, roughly) that would have otherwise cost about $338. The differences are that I have a place to keep it, Mother would have wanted to get Ice Cream every week if I hadn’t found this, and it’s all affordable.
But I’m probably talking about a more dramatic difference in price over 1 year; $75 vs about $175 to buy a half gallon of ice cream every week. The food quality’s better, too; it’s more satisfying, beside also having probiotics.
Scintilla Aquila

Honorary Yak
I’ve had enough experience with the wholesale club at this point to know that, if I wait for a coupon on stuff like paper towels or toilet paper, I will use it all up by the time the next coupon rolls around (for the particular brands I want). The only annoyance is storing it in the meantime.
For smaller items like dry cereal, I shamelessly leverage the ability to use the same coupon multiple times (though not in the same trip) if you clip it digitally – because even when I buy multiple club-sized boxes, they stay good so long that I always finish them before they expire.
Background Pony #5BA3
Be honest: will you, without conscious thought, use all of it?
It’s gotta be something you’ll use up without thinking about it.
Background Pony #BBBE
But if you can get it cheaper on sale at the grocery store, you’re losing money buying in bulk now!
Tirimsil
Duck - Hates bronies, but is one. Go figure.
Hard Work - Merited Perfect Pony Plot Provider badge with only their own art
Perfect Pony Plot Provider - Uploader of 10+ images with 350 upvotes or more (Questionable/Explicit)
Best Artist - Providing quality, Derpibooru-exclusive artwork
An Artist Who Rocks - 100+ images under their artist tag
Artist -

aka Summersong
Buying in bulk doesn’t make sense when you’re already at the store with the shopping cart. It makes sense for the retailer who is shipping several trucks’ worth of cargo at once
But yeah when it says BUY 2 GET 1 FREE you buy 2 get 1 free, don’t buy 20 get 10 free you’ll throw 15 out